قضیه شکل اول، شکل دوم
چهارشنبه ۳۱ شهريور ۸۹

اول این که چی شد که من به یکباره نشستم و این فیلم رو دیدم .. خودش قضیه بسیار جالبی هست .. که بعد از معرفی فیلم بهش می پردازیم . .. اما در مورد فیلم :

قضیه شکل اول ُ شکل دوم کاری از عباس کیارستمی به تهیه کنندگی کانون پرورش در سال ۵۸ هست ..... موضوع اصلی فیلم بسیار بسیار جالب هست .. موضوع اینه که سره یه کلاس درس معلم داره پای تخته یه نقاشی می کشه یکی از بچه ها شروع می کنه با مداد روی میز تق و تق زدن ... که معلم از اونجایی که نمی فهمه کیه ۷ نفر از بچه های کلاس رو بیرون می کنه و می گه یا می گید کاره کیه یا این که یه هفته باید از کلاس محروم بشید .... و این داستان از دو نگاه بهش توجه می شه .... . بخش جذاب داستان اینه که کیارستمی تو اون سال ها  ُ که کمی قبل از انقلاب بوده و کمی هم بعد از انقلاب .. با افراد مختلفی در مورد عملکرد بچه ها مصاحبه می کنه ... یه نکته جالب این فیلم این هست که .. قسمتی از این مصاحبه ها و فیلم برداری ُ قبل از انقلاب ۵۷ بوده و قسمتی دیگر که بخش بیشتری رو هم به خودش اختصاص داده بعد از انقلاب  ... توصیه من این هست که حتما حتما حتما .. این فیلم رو ببینید ... به جز طرح و ایده ساده ای که داره ... تاریخی سیاسی ایران را هم ُ بررسی می کنید ...

این اولین فیلمی بود که من آنلاین دیدم .. مدت فیلم هم حدود ۴۷ دقیقه هست ... نکته جالب دیگه ای هم که هست ُ این که این فیلم تازه پارسال به صورت اینترنتی اکران شده .

برخی از افرادی که باهاشون توی فیلم مصاحبه شده :

محمود عنایت ( روزنامه نگار و فعال سیاسی )  ُ نورالدین کیانوری ( دبیر اول حزب توده ) ُ عبدالکریم لاهیجی ( حقوقدان و فعال حقوق بشر ) ُ غلامحسین شکوهی ( پدر علم تعلیم و تربیت ایران و اولین وزیر آموزش و پرورش بعد از انقلاب )  ُ  ابراهیم یزدی  ( دبیر کل نهضت آزادی ) ُ علی گلزاده غفوری  ( حقوقدان - روحانی و یکی از کسانی که به ولایت فقیه رای منفی داده ) ُ مسعود کیمیایی ( کارگردان ) ُ علی موسوی گرمارودی ( شاعر ) ُ احترام برومند ( شاید با مرضیه برومند یه نسبتی داشته باشن .. چون تو رادیو تلوزیون کار می کرده و همسر داوود رشیدی ) ُ نورالدین زرین کلک ( پدر انیمیشن ایران ) ُ کمال خرازی ( با سابقه ترین وزیر امور خارجه ایران و مدیر عامل کانون پرورش فکری آن زمان ) ُ صادق خلخالی ( نترسید .. نترسید .. ما همه با هم هستیم .. اصل قضیه از همین جناب خلخالی شروع شد ( حالا تعریف می کنم ) ... .. حاکم شرع دادگاه های انقلاب ) ُ عزت الله انتظامی ( بازیگر ) ُ صادق قطب زاده ( اولین رییس صدا و سیمای انقلاب ) 

Ghazieh shekle aval shekle dovvom from Green Mind on Vimeo.

 

لینک فیلم در imdb

 لینک فیلم در ویکیپدیا

تماشای آنلاین فیلم

این فیلم جایزه جشنواره فیلمهای کودکان و نوجوانان تهران (سال ۱۳۵۸) را هم نصیب خود کرده.

پی ۱ نوشت : تیتراژ پایانی فیلم به نظر من شاهکاره

پی ۲ نوشت : من از پاسخ های غلامحسین شکوهی و عزت الله انتظامی لذت بردم .

پی ۳ نوشت : من نتونستم نظر خودم را قبل از این که فیلم وارد بخش مصاحبه بشه .. به خودم بگم .. و بعد از اون هم فایده نداشت ُ چون ُ تحت تاثیر حرف های مصاحبه کنندگان قرار گرفتم ُ ولی توصیه اکید می کنم که قبل از این که بخش مصاحبه در هر دو قسمت شروع بشه .. دکمه استاپ را بزنید .. و یک جواب به خودتون بدید ... که آیا شما عمل این بچه ها را تایید می کنید یا خیر ؟

پی ۴ نوشت : و اما این که اصل قضیه چطوری شروع شد ... آقا ما داشتیم برای خودمون کار می کردیم ... یهو یاد جناب آقای خلخالی افتادیم .. گفتیم بریم ویکیپدیا ببینیم چی نوشته راجع به این آقا .. که دیدیم بعله .. فیلم هم بازی کردن ایشون ... و این چنین شد که از ساعت ۴ صبح تا الان که ۶ صبح هست .. ما درگیر شدیم .... ولی خداوکیلی ... می دونستید همین جناب خلخالی جز روحانیون اصلاح طلب بوده ... ولی چون از کارهای گذشته خودش ُ اظهار پشیمانی نمی کرده . اصلاح طلبا خیلی تحویلش نمی گرفتن ... خلاصه این طوریاست .. اگه دوست داشتین تو ویکیپدیا جستجوش کنید کامل خودتون بخونین ... به دلیل این که مطلب فرهنگی هست .. لینک سیاسی نمی دم :) 

پی ۵ نوشت : این فیلم و این مطلب کمی تا قسمتی سیاسی شد .. تقصیر ما نبود .. اقتضای قضیه این بود .

اضافه شده در مــی نــویــســم از ... سینماچی

نظر شما :
نام     
ایمیل 
وب     


لطفا کد تصوری را وارد کنید

تمامی نظرات مربوط به صفحه قضیه شکل اول، شکل دوم ( تاکنون 0 نظر داده شده است. )
25Mordad.com © 2010 Powered By Gcms v1.1±
افـتـتـاح بـیـسـت و پـنـج مـرداد یـکـهـزار و سـیـصـد هـشـتـاد و نـه
پـــایــانــ بـیـسـت و پـنـج مـرداد یـکـهـزار و سـیـصـد نــــــود و نــــه