تحلیل ، طراحی و پیاده سازی یک ایده وبی _ بخش 2
جمعه ۲۰ آبان ۹۰
خوب .... اگر که با این بحث آشنایی ندارید می توانید مطلب قبلی را بخوانید .. و اما ادامه بحث :
تا اینجا پیش رفته بودیم که باید بررسی کنیم ببینیم که نتایج اجرای این ایده ، چیست ؟
یکی از نتایج اجرای این ایده ، راه اندازی یک بنگاه خبرپراکنی آنلاین است بدون پرسنل و با کمترین هزینه در طول زمان . همچنین از دیگر نتایج می توان به موارد زیر اشاره کرد :
- دسترسی سریع به اخبار از بین سایت های مختلف
- تمرکز روی هوش مصنوعی در طراحی و پیاده سازی ایده و گسترش آن به عنوان آینده وب ( در این مورد با صحبتی که تو این هفته با کیوان داشتیم به این نتیجه رسیدیم )
- ( این مبحث به عنوان مبحث باز است )
خوب ، یواش یواش باید وارد مرحله ی تحلیل سیستم بشیم :
تحلیل سیستم را به صورت ماژولار جلو می بریم یعنی از ماژول اصلی ( که فکر می کنیم اصلی هست ) شروع می کنیم . اولین سوال این هست که از کجا ماژول رو می شناسیم به عنوان مثال ماژول اصلی ما ماژول خبر هست .
از کجا تشخیص می دهیم که خبر ماژول هست ؟ ماژول اصلی هست ؟ و ...
پاسخ : تجربه و تغییر روش فکر کردن و تحلیل خودتان به روش ماژولار یا به همه چیز به عنوان ماژول فکر کن . به عنوان مثال وقتی شما یه دوچرخه می بینید باید بگید که دوچرخه از یه بدنه اصلی تشکیل شده پس ما یه پروژه داریم که یه ماژول اصلی داره به نام بدنه و از ماژول های کنترل ، سیستم ترمز ، سیستم نیروی محرکه و ... تشکیل شده . این می شه ماژولار فکر کردن و تحلیل کردن . پس تا وقتی یه پروژه رو می بینید باید فوری بتونید اون پروژه رو ماژولاش رو در بیارید .
اگه بخواهیم آکادمیک فکر کنیم باید الان شروع کنیم به این که طرز پیدا کردن ماژول مرحله یک فلان کار ، مرحله 2 بیسار کار و .... که تقریبا من مخالفم ... اما روش هایی برای این که تمرین کنید و فکر کردن خودتون رو به فکر کردن ماژولار نزدیک کنید هست .
تمرین یک : اشیایی مثل دوچرخه را که خوب اجزایش را می شناسید انتخاب کنید و سعی کنید اون بخش از اجزا که یک کار خاص انجام می دهند را جدا کنید . به نظر من فرمون دوچرخه ماژول نیست یه آبجکت از ماژول کنترل دوچرخه هست و یا سیستم یا ماژول ترمز شامل اجزا یا آبجکت های دسته ترمز و سیم ترمز و .. می شود . پس فرق بین ابجکت و ماژول را باید تشخیص بدید .
تمرین دو : یک فعالیت کوچک را انتخاب کنید و روند های اصلی آن را پیدا کنید . به عنوان مثال مسابقه فوتبال شامل روند های : بازی اصلی ، سیستم داوری ، سیستم تماشاگران . حتما به این توجه کنید که یک زیر ماژول داریم مثل زیر ماژول حمل و نقل تماشاگران که به عنوان زیر مجموعه ای از روند تماشاگران می باشد و یا آبجکت ناظر بازی عضوی از روند داوری است و یا در بازی اصلی آبجکت های تیم و ورزشگاه داریم و یا زیر ماژول تعویض داریم.
تمرین سه : یک سیستم نرم افزاری که با آن آشنایی دارید را به صورت ماژولار نگاه کنید . به عنوان مثال سیستم وبلاگ شامل ماژول های بلاگ ( اصلی ) ، اپراتور ( بلاگ نویسان ) ، کلمات کلیدی و پیوند ها  می باشد.
لطفا توجه فرمایید که به هیچ عنوان انتخاب ماژول و آبجکت و زیر ماژول واحد نیست . به این معنی که هر فردی با طرز تفکر متفاوت می تواند روندهای متفاوتی را از سیستم شناسایی کند . یعنی انتخاب هایی که من در مثال های بالا انجام دادم و یا در ادامه پروژه انجام می دهم به عنوان بهترین انتخاب از نظر من بوده و ممکن است فردی که از من تجربه بیشتر و یا خلاقیت بالاتری داشته باشد انتخاب بهتری داشته باشد .
این نکته را خوب هست که بگم : اگر الان این یه درس بود و داشت تو دانشگاه تدریس می شد :
تو مباحث آکادمیک برای پیدا کردن ماژول می گن یک این کارها را انجام دهید .. دو حالا اون ها رو از فیلتر فلان رد کنید و دوباره فلان کار رو انجام بدید و همین طور ادامه بدید و در آخر می رسید به ماژول ها ... که ما این جوری نمی گیم و مخالف هر چیزی هستیم که این جوری پیدا بشه ( کلا )
تو مباحث اکامیک می گن حالا به هر چی رسیدین ماژول هست که ما باز اینو نمی گیم .. می گیم شما به این ماژول ها رسیدین و یک نفر دیگه با یه طرز فکر دیگه ممکنه به ماژولای دیگه ای برسه .
در کل بحث بالا را به خاطر این انجام دادم که بگم در کل با این روش تدریس اکامیک ( که اتفاقا منحصر به ایران نیست و جهانی هست ) کاملا مخالفم و معتقدم که این گونه آموزش حتما باید عوض بشه .. حالا چی بشه و چگونه و ... دیگه تو بحث ما نیست . به هر حال ما با روش آموزشی خودمون می ریم جلو :)
خوب برگردیم به بحث خودمان تشخیص دادیم که یک ماژول در سیستم داریم به عنوان ماژول خبر ، حالا باید سناریوی و یا روند اتفاقاتی که در این ماژول رخ می دهد را بنویسیم :
ماژول خبر :
هر خبر شامل :
- عنوان خبر
- متن و محتوای خبر
- عکس های شاخص خبر
- تاریخ نشر خبر ( تاریخ انتشار خبر در وب سایتی که فید از آن خوانده شده )
- تاریخ اضافه شدن به دیتابیس ( تاریخی که سیستم خبر را به دیتابیس خود اضافه کرده )
- منبع خبر ( وب سایتی که فید از آن خوانده شده )
- گروه های اصلی مربوط به خبر
- کلمات کلیدی خبر
- زبان انتشار خبر
- ( این مبحث به عنوان مبحث باز است )
در جلسه آینده سناریوی خبر را تکمیل می کنیم و به این می پردازیم که چگونه سناریو بنویسیم.
 
اضافه شده در مــی نــویــســم از ... کافه وب

نظر شما :
نام     
ایمیل 
وب     


لطفا کد تصوری را وارد کنید

تمامی نظرات مربوط به صفحه تحلیل ، طراحی و پیاده سازی یک ایده وبی _ بخش 2 ( تاکنون 1 نظر داده شده است. )

:) به نظر من اختصاصی برای خبر نباشه. کلن فید بگیره تقسیم‌بندی کنه. بعد ماژول‌های اصلی هم تشخیص کلمات کلیدی فید و رده‌بندی فید‌ها با توجه به کلمات کلیدی فید باشه.

پاسخ : اختصاصی برای خبر نیست ، اما می شه گفت که برای خبر پرکاربرد هست . همچنین در قسمت های بعد به این نکته می رسیم که هر کس برای خودش فیداشو می ده و خروجیای مخصوص به خودش رو می گیره .

در مورد تشخیص ماژول هم تشخیص کلمات کلیدی فید ، خوبه . رده بندی فید ها هم بر اساس کلمات کلیدی هم خیلی خوبه :)


ارسال شده توسط کیوان در تاریخ چهارشنبه ۲۵ آبان ۹۰
25Mordad.com © 2010 Powered By Gcms v1.1±
افـتـتـاح بـیـسـت و پـنـج مـرداد یـکـهـزار و سـیـصـد هـشـتـاد و نـه
پـــایــانــ بـیـسـت و پـنـج مـرداد یـکـهـزار و سـیـصـد نــــــود و نــــه